Vallensbæk Sejlklub > Klubarrangementer

Klubarrangementer

 

2023

      • Nytårs-kur kl. 16-18, 6. januar
      • Afskedsreception for Peter og Rita Ambs 20. januar
      • Klubaften med spisning på Krabben 2. februar
      • Fredagsbar 3. februar
      • Forårsbanko 16. marts
      • Generalforsamling 30. marts
      • Klubaften: Michael Hestbæk fortæller om trim og taktik 11. april
      • Fredagsbar 14. april
      • Standerskifte 29. april
      • Sejlerskoleundervisningen starter 1. maj
      • Tirsdagssejladserne starter 2. maj
      • Fredagsbar 12. maj
      • Stegt flæsk-sejlads til Sydhavnen 7. juni
      • Fredagsbar 9. juni
      • Sommertur 10. juni
      • Skt. Hans i klubben 23. juni
      • VM for Europajoller 4. – 14. juli
      • Standerskifte 28. oktober

2022

      • Klubaften: Nødkommunikation og demonstration af nødsignaler  6. januar AFLYST
      • Klubaften: Hudkræft med fokus på sejlere  3. februar
      • Træningslejr for finnjoller 26.-27. februar
      • Klubaften: Jordomsejling  3. marts
      • Informationsaften for sejlerskoleelever 17. marts
      • Generalforsamling 31. marts
      • Fredagsbar 1. april
      • Klubaften: På Gøtakanalen 7. april
      • ”Pudsemad”. Når vi pudser både serveres ”pudsemad” i klubhuset 9. april
      • ”Pudsemad”. Når vi pudser både serveres ”pudsemad” i klubhuset 23. april
      • Standerskifte 30. april
      • Sejlerskoleundervisningen starter 2. maj
      • Tirsdags kapsejladserne starter 3. maj
      • Fredagsbar 6. maj
      • Havnevandring for nye og gamle medlemmer 7. maj
      • Fredagsbar 20. maj
      • Kølbådsstævne for H-Båd, 806 & L23 21.-22. maj
      • ”Stegt Flæsk Sejlads” til en klub i Sydhavnen 8. juni
      • Fredagsbar 10. juni
      • Finnjolle-stævne 11.-12. juni – AFLYST
      • Sommertur til Dragør 18.-19. juni
      • Skt. Hans Aften med grill 23. juni
      • Fredagsbar 2. september
      • TORM Dag 4. september
      • Sensommertur til Køge 17. september
      • Duelighedsprøve 24. september
      • Åbent hus & havnevandring 2. oktober
      • Fredagsbar 7. oktober
      • ”Vallensbæk’s Seje Kvinder” mødes til hyggeaften 11. oktober og derefter den 2. tirsdag i hver måned
      • Navigationsundervisning starter 24./26. oktober og fortsætter til prøven medio januar 2023
      • Din sejlklub har brug for dig! Orienteringsmøde 26. oktober
      • Standerskifte 29. oktober
      • Flæske Cup 29.-30. oktober
      • Klubaften: Nødkommunikation og demonstration af nødsignaler 3. november
      • Fredagsbar 4. november
      • Sejlermiddag på Restaurant Krabben og DJ i klublokalet 11. november
      • Klubaften: The Big Bang om lyn & torden),  1. december
      • Udendørs julehygge med gløgg, musik og juletræer 2. december

2021

      • Klubaften: Plastik i havet – hvad er status og hvad kan vi gøre? 4. februar
      • Klubaften: Thomas Veber – Ankring og mikroeventyr  4. marts
      • Generalforsamling 31. marts (udsat pga. af corona-restriktioner)
      • Standerhejsning 24. april
      • ECD/Dansk Sejlunion Europajolle Camp 31. marts-3. april
      • VM udtagelse/ranglistestævne for H-både 15.-16. maj
      • Generalforsamling 16. juni
      • Melges 24 ranglistestævne 21.-22. august (aflyst)
      • Kommunens Genåbningsfest med VSK bidrag 24. august
      • Fredagsbar 3. september
      • TORM Dag 5. september
      • Sensommertur til Køge 18. september
      • Duelighedsprøve 25. & 26. september
      • Fredagsbar 1. oktober
      • Havnevandring 10. oktober
      • Strikkecafeen åbner 12. oktober
      • Undervisning i navigation starter 26./27. oktober
      • Standerskifte 30. oktober
      • Klubmesterskab i Match Race 31. oktober
      • Fredagsbar 5. november
      • Klubfest: OL & Sportsfest 13. november AFLYST
      • Fredagsbar 3. december
      • Klubaften: Redningsveste & beklædning (mulighed for fællesspisning) 9. december

2020

      • Klubaften: Solosejlads til Nordkap/Mads Bo Falk 8. januar
      • Strikkecafé 14. januar
      • Oktoberfest i februar 1. februar
      • Klubaften: På skovtur gennem Europa – med båd/Malene Wilken 6. februar
      • Strikkecafé 11. februar
      • Årets skitur 16.-23. februar
      • VHF-kursus 22.-23. februar
      • Klubaften: Eskadrille 722. Søredning set med pilotens øjne/Ole Andersen 5. marts
      • Strikkecafé 10. marts
      • Klubaften: Sådan får du båden til at sejle stærkt/Michael Hestbæk (AFLYST)
      • Sejlerskolen: Introduktionsaften for elever og instruktører 18. marts (AFLYST)
      • Tovværkskursus I 24. marts (AFLYST)
      • Generalforsamling 26. marts (AFLYST)
      • Tovværkskursus II 1. april (AFLYST)
      • Sejlerskolen: Klargøring af skolebådene 4.-5. april (AFLYST)
      • Sejlerskolen: Klargøring af skolebådene 11.-12. april (AFLYST)
      • Sejlerskolen: Klargøring af skolebådene 18.-19. april (AFLYST)
      • Søsætning af skolebåde 22. april
      • Sejlteori for nye sejlerskoleelever 22. april (AFLYST)
      • Sejlerskolen: Spørgeaften 23. april kl. 19 (via Zoom)
      • Standerhejsning 25. april (GENNEMFØRES UDEN FREMMØDE AF MEDLEMMER)
      • Sejlerskolen: Mastepåsætning 25.-26. april (UDSKUDT)
      • Tirsdagsejlads’ skippermøde 28. april (AFLYST)
      • Sejlerskolen: Undervisningsstart 4. maj (UDSKUDT)
      • Ungdom: Træning starter 11. maj
      • Tirsdagskapsejlads starter 3. juni
      • Havnens Dag 13. juni (AFLYST)
      • Sejlerskolen: Undervisningsstart 15. juni
      • (Improviseret) Skt. Hans i klubben 23. juni
      • Ungdom: Opstart nye sejlere 20. august
      • Ord. generalforsamling 27. august
      • TORM Dag 6. september
      • Tovværkskursus 14. september
      • Duelighedsprøve 26. september
      • Navigationsundervisningen starter 20. & 21 oktober
      • Standerskifte 31. oktober (GENNEMFØRES UDEN FREMMØDE AF MEDLEMMER)
      • Fyraftens-glögg 4. december

2019

      • Strikkecafé 8. januar
      • Klubaften: Et år uden sko & godt nytår! 10. januar
      • Navigationseksamen 14. & 19. januar
      • Udvalgsworkshop 19. januar
      • Klubaften 6. februar
      • Strikke-café 12. februar
      • Skitur 17. februar
      • Skrivebordsnavigation 23. februar
      • Klubaften om kapsejlads  7. marts
      • Strikke-café 12. marts
      • Sejlerskolen: Intro-aften 12. marts
      • Tovværkskursus I 26. marts
      • Generalforsamling 28. marts
      • Sejlerskolen: Klargøring 30.-31. marts
      • Tovværkskursus II 3 april
      • Sejlerskolen: Klargøring 6.-7. april
      • Sejlerskolen: Søsætning af skolebåde 9. april
      • Motorlære, gå-hjem-møder 8., 9. & 10. april
      • Aftenmatch: Skippermøde 23. april
      • Sejlteori for 1. års elever (og andre!) 24. april
      • Standerhejsning 27. april kl. 14
      • Ungdom: Svømme- og kæntringsprøver 28. april
      • Sæsonstart erfarne juniorer 29. april
      • Sæsonstart andre juniorer 2. maj
      • Sejlerskolen: Undervisningsstart 6. maj
      • Fiskekonkurrence  med VBK 11. maj
      • Familiekapsejladser starter 15. maj
      • Optimist, 2. mesterskab udtagelsesstævne 17.-19. maj
      • Ungdom opstart for nye sejlere 23. maj
      • Havnens Dag 25. maj
      • Enkelkapsejlads 26. maj
      • NM OK-jolle 15.-16. juni
      • Skt. Hans i klubben 23. juni
      • Sejlerskolen starter efter ferien 5. august
      • Ungdom starter efter ferien 12. august
      • Åbent hus Ungdom 22. august
      • DM 806 23.-25. august
      • DM & NM Melges 24 23.-25. august
      • DM L23 23.-25. august
      • Sejlerskolens natsejlads 6.-7. september
      • Havnerundfart sammen med VBK 7. september
      • TORM Dag 8. september
      • Duelighedsprøve 28. september
      • Strikkecafé 8. oktober, 12. november, 10. december, 14. januar, 11. februar og 10. marts
      • Standerskifte 26. oktober
      • Strikkecafé 12. november
      • Gullasch & banko 28. november
      • Juleafslutning Ungdom 1. december
      • Strikkecafé 10. december

2018

      • Klubaften: 4 måneder i Østersøen og Botniske Bugt 4. januar
      • Strikkecafé 9. januar, 13. februar & 13. marts
      • Klubaften: Sejltrim & elektronik ombord 8. februar
      • VSK’s skitur til Zell am See 17.-24. februar
      • Introduktionsaften til Sejlerskolen 6. marts
      • Videregående SejlerKursus 13., 20. & 27. marts
      • Generalforsamling 22. marts
      • Tovværkskursus I 3. april
      • Klargøring af skolebåde 7. & 8. april
      • Sejlteori for 1. års elever 11. april
      • Optimist Class Denmarks landslejr 13.-15. april
      • Klargøring af skolebåde 14. & 15. april
      • Tovværkskursus II 18. april
      • Klargøring af skolebåde 22. april
      • Søsætning af skolebåde 23. april
      • Aftenmatch skippermøde 24. apri
      • Standerhejsning 28. april
      • Sejlerskolens praktiske undervisning starter 30. april
      • Aftenmatcher starter 1. maj
      • VSK Grand Prix 10. maj
      • Ungdom Aktivitets- & informationsdag 24. maj
      • Havnens Dag 9. juni
      • VSK Pantaenius Klassebådsstævne 9.-10. juni
      • 60 ÅRS JUBILÆUMSFEST 16. juni
      • Feva-træningslejr 22.-24. juni
      • Skt. Hans i klubben 23. juni
      • Sommersejlads for kommunens børn 2.-6. juli
      • Ungdom starter efter ferien 13. august
      • Intro-dag for nye ungdomssejlere 23. august
      • TORM Dag 2. september
      • Havnerundfart mm. 8. september
      • Natsejlads (Sejlerskolen) 7.-8. september
      • Ungdom: Kredsmesterskab 9. september
      • Duelighedsprøve 29. september
      • Strikkecaféen åbner 9. oktober
      • DM i Europajolle 13.-14. oktober
      • Navigationsundervisning fra 22. oktober
      • Standerskifte 27. oktober
      • Klubaften 8. november
      • Strikkecafé 13. november
      • Flæske Cup 24. november
      • Ungdom juleafslutning 4. december
      • Strikkecafé 11. december

2017

      • Klubaften: Flotillesejlads til Færøerne 5. januar
      • Strikkecafé 10. januar, 14. februar og 14. marts
      • Klubaften: Planlæg kanalsejladsen 2. februar
      • Videregående Sejler Kursus 6., 13., 20., 27. feb. og 13. marts
      • VSK’s skitur til Zell am See 18.-25. februar
      • Klubaften: Klubbens kapsejlads-tilbud 2. marts
      • Sejlerskolen: Informationsmøde for alle elever og instruktører 6. marts
      • Gå-hjem-kursus i bådens dieselmotor 14. marts kl 17, 18 & 19
      • Skrivebordsnavigation 18. marts
      • Gå-hjem-kursus i bådens dieselmotor 28. marts kl 17, 18 & 19
      • Tovværkskursus 21. & 29. marts – åbent for alle medlemmer
      • Generalforsamling 30. marts kl. 19
      • Ekstra tovværkskursus 24. april
      • Aftenmatch skippermøde 25. april
      • Familiekapsejlads skippermøde 27. april
      • Standerhejsning 29. april
      • Sejlundervisning begynder 1. maj
      • Aftenmatcher begynder 2. maj
      • Familiekapsejlads begynder 10. maj
      • VSK Grand Prix 25. maj
      • Pinsetur til Køge 3.-4. juni  AFLYST
      • Ungdom: Kom og Sejl Dag 10. juni
      • F18 informationsmøde 8. juni
      • F18 kick-off møde for frivillige 21. juni
      • Skt. Hans fest 23. juni
      • F18 Worlds 2017 8.-15. juli
      • TORM Medarbejderdag 3. september
      • Natsejlads 8.-9. september
      • Duelighedsprøve 30. september
      • Ungdom: Søndagstræning fra 1. oktober
      • Ungdom: Forældremøde 1. oktober
      • Navigationsundervisning fra 2. oktober
      • Gråsæler mødes onsdage fra 4. oktober
      • Strikkecafeen genåbner 10. oktober
      • Standernedhaling 28. oktober
      • Gourmet Aften med dans 28. oktober
      • Flæske Cup 4. november
      • Strikkecafé 14. november
      • Ungdoms juleafslutning 3. december
      • Strikkecafé 12. december
      • Klubaften 14. december

2016

      • Klubaften: Singlehand-sejlads og Silverrudder7. januar
      • Klubaften: Meteorologi for sejlere 4. februar
      • VSK’s skitur til Zell am See 20. februar
      • Klubaften: Førstehjælpskursus 3. marts
      • Fællesmøde i Sejlerskolen 10. marts for 1. og 2. års elever, instruktører og medlemmer af Bådlåneklubben
      • Skrivebordsnavigation 12. marts
      • Generalforsamling 31. marts
      • Tursejladskursus starter 4. april
      • Tovværkskursus 19. & 28. april – åbent for alle medlemmer
      • Skippermøde tirsdagsdagsejlads 26. april
      • Standerhejsning 30. april kl. 14
      • Ekstraordinær generalforsamling 30. april kl. 16
      • Familiekapsejladser 1., 8., 15. & 22. juni kl. 18.30
      • 24-timers sejlads 4.-5. juni
      • Ungdom: Kom-og-sejl dag for nye sejlere 5. juni
      • Skt. Hans fest 23. juni
      • TORM Dag 3. september
      • Natsejlads 9.-10. september
      • Kredsmesterskaber 10.-11. september
      • Duelighedsprøve 1. oktober
      • Ungdom: Søndagstræning fra 2. oktober
      • Gråsæler mødes onsdage fra 5. oktober
      • Navigation starter 3./4. oktober
      • Strikkecafé 11. oktober
      • Ungdom: Tera træningscamp 15.-16. oktober
      • Standernedhaling 29. oktober
      • Storjoller vintertræning fra 29. oktober
      • Klubaften 3. november
      • Flæske Cup 12. november
      • VSK fest 19. november
      • Ungdom: Juleafslutning 4. december
      • Strikkecafé 13. december

2015

      • Klubaften 8. januar 2015: På Europas kanaler / Lennart og Jette Larsen
      • Tovværksworkshop 15. januar, 12. februar og 12. marts 2015
      • Klubaften 5. februar: De Kanariske Øer tur/retur via Skotland og Azorerne / Tina & Ken Meinertsen
      • Skrivebordsnavigation 7. februar 2015
      • Ungdomafd.’s sejladsteori 26. februar, 5. marts og  9. april 2015
      • Klubaften 5. marts: Førstehjælpskursus
      • Tursejlerkursus 19. marts, 26. marts, 16. april og 23. april 2015
      • Orienteringsmøde for kommende sejlerskole-elever 11. marts
      • Generalforsamling 26. marts 2015
      • Sejlerskolen: Tovværkskursus 7. & 15. april 2015
      • Standerhejsning lørdag den 25. april 2015
      • Tirsdagskapsejladser: Skippermøde den 30. april kl. 18.30
      • TORM Junior Grand Prix 9.-10. maj 2015
      • Åben havn: VSK aktiviteter 5. juni 2015
      • Sankt Hans fest 23. juni 2015
      • DM i Finnjolle & DM i 806 den 6.-8. august
      • Natsejlads 11.-12. september
      • Standernedhaling 31. oktober
      • Italien fest 7. november
      • Klubaften: Søsikkerhed & fælderne i elektroniske søkort 12. november
      • Klubaften: Danske Tursejlere 3. december
      • Juleafslutning i Ungdom med sejlads om juletræet 6. december
Print Friendly, PDF & Email