DR1 efterlyser sejlere til Sundhedsmagasinet

By 1. april 2016april 4th, 2016Bestyrelsen

OBS! Superkort svarfrist: Søndag den 3. april kl. 20: TILMELDING NEDERST PÅ SIDEN

Vi har fået nedenstående forespørgsel til klubbens medlemmer:

Til serien Sundhedsmagasinet er DR1 i gang med at lave et program om hud- og mordermærkekræft, hvor vi skal se nærmere på, hvad man kan gøre for at forebygge det, hvordan man opdager det i tide, og hvordan man kan behandles for det. 

Grunden til jeg har kontaktet jer i Vallensbæk Sejlklub er, at vi gerne ville mødes med en masse personer (10-15 stk.), som kunne have lyst til at få tjekket deres hud. Man behøver ikke fejle noget, man skal bare have lyst til, at den hudlæge, vi tager med ud i sejlklubben, må tjekke modermærker og huden generelt. Så hvis der er nogle, der har et modermærke, de godt kunne tænke sig at få undersøgt, eller som bare tænker, at et tjek af huden generelt ville være meget godt, så er det dem, vi leder efter!  

Vi kontakter jer, da vi forestiller os, at I som medlemmer af en sejlklub er personer, der alle har opholdt sig meget i solen gennem livet. 

Alle aldre, alle køn, tykke som tynde, ja kort sagt alle er velkomne! Man skal bare være klar over, at vi jo optager det, og så bliver programmet sendt 3. maj. Hudlægen, der hedder Ulrikke Lei, er overlæge på Gentofte Hospital, tager selv udstyr med ud i sejlklubben, det eneste hun skal bruge er et veloplyst lokale. 

Vi vil meget gerne lave optagelser mandag den 18. april, og vi ville meget gerne med ud at sejle en tur først med nogle af jer, så vi kan få nogle dejlige billeder, mens I er på havet, og så ville vores vært Lillian Gjerwulf Kretz og hudlæge Ulrikke Lei være klar til at tage imod os og lave hud-undersøgelser, når vi kommer i land. 

I forhold til hudlægens kalender og logistikken i det hele taget ville det være allerbedst, hvis vi kunne starte undersøgelserne allerede ved 13–14-tiden. 

Jeg håber, I kunne have lyst til at være med. Jeg vil næsten garantere, at det er en sjov oplevelse, og så er det jo aldrig dumt lige at få tjekket de modermærker og andre mystiske pletter, man måske har. 

De bedste hilsner

Pernille Frantz Søberg
Journalist, Sundhedsmagasinet DR1

Har du mod på evt. at komme i fjernsynet – og har du mulighed for at møde op mandag den 18. april i VSK’s klublokale – så tilmeld dig nedenfor SENEST SØNDAG DEN 3. APRIL KL. 20.

Tilmelding

Tilmeldingsfristen er slut.

Print Friendly, PDF & Email