Sejlerskolen: Begynderkurset i 2022 booket op

By 31. juli 2021Sejlerskole

Der er – heldigvis! – stadig stor interesse for at lære at sejle. Men det betyder også, at 1. års kurset på sejlerskolen næste år allerede her i juli må melde fuldt hus.

Man kan stadig tilmelde sig, men kommer så på venteliste. Og der er altid håb, for det sker hvert år, at nogen må melde fra.

Kender du ikke VSK Sejlerskole, finder du alt om den her …

Frivillighed bærer klubbens aktivteter
I VSK er alle aktiviteter baseret på ulønnet, frivillig indsats. Det gælder afholdelse af lokale, nationale og internationale regattaer, ungdomsarbejdet og også sejlerskolen, hvor 21 instruktører og fire reserver står for at undervise 54 elever i år – fire dage om ugen, hver uge fra maj til oktober undtagen i juli, hvor der er dømt ferie.

 

Print Friendly, PDF & Email