Standerhejsning og båddåb

By 30. april 2017maj 20th, 2017Bestyrelsen

DMI havde arrangeret, at regnen stoppede lidt over middag i går, lørdag den 29. april, og klubbens formand Kenneth Bøggild kunne holde den traditionelle tale i tørvejr, før vinterstanderen gled ned og den hvide sommerstander med det røde V gik til tops.

Klubbens medlemmer var mødt talstærkt frem, og efter standerhejsningen blev der holdt båddåb foran Juniorhuset: Tempo Bådudstyr og Palby Marine har sponseret en Optimist-jolle til Ungdoms flåde, der trænger til nyt blod.

Bagefter samledes medlemmerne i Juniorhusets lokaler til en øl/vand og sandwich fra Restaurant Krabben – en tak for at restauranten ekstraordinært kunne disponere over klublokalet på denne dag.

Se fotos fra standerhejsningen her …

Læs formandens tale her …

Print Friendly, PDF & Email