Ungdom melder “klart skib” til weekendens Torm JGP-stævne

By 5. maj 2015maj 6th, 2015Ungdom

I weekenden 9.-10. maj er Vallensbæk Sejlklub vært for årets første TORM Junior Grandprix med deltagelse af omkring 125 unge kapsejladstalenter fra hele landet.

Der udlægges to baner syd og øst for havnen: Alpha til de 71 tilmeldte A-optimister og Beta til de 18 B-optimister og 32 Zoom8’er, som var tilmeldt, da fristen udløb.

Feva og Tera var også inviteret, men pga. for få tilmeldinger, hhv. to og en jolle, har stævneledelsen – med beklagelse – besluttet at droppe de to bådklasser denne gang.

Link til stævnesiden med bl.a. resultaterne


Kig forbi slæbestedet – og tag børn og børnebørn med:
Der bliver masser af aktivitet
Aktiviteter TORMDer vil være gang i den på slæbestedet og foran Juniorhuset, når de mange sejler skal afsted til banerne omkring ved 10-tiden lørdag og 9-tiden søndag og igen, når de kommer tilbage fra sejladserne midt på eftermiddagen. Men også mens jollesejlerne kæmper ude på bugten, er der en masse spændende aktiviteter for børn og unge, både til lands og til vands i havnen.


Prøv at SUP’pe!
Dansk Sejlunion har kørt deres aktivitetstrailer i stilling og arrangerer sejlads og leg med surfbrætter, sit-on-top kajakker og SUP-brætter. Våddragter og svømmeveste kan lånes. SUP står for Stand Up Paddle, og er den hurtigst voksende vandsport på verdensplan. I korthed går det ud på, at man står op på et surfbræt og padler sig frem med en pagaj.

Optimist-simulator kommer for første gang øst for Storebælt
Opti-simulator FRE1_cutOtimisternes klasseorganisation OCD kommer med deres nye opti-simulator, der en sjov og sikker måde for børnene at prøve, om jollesejlads er noget for dem. Det er hurtigt og sikkert og fuldstændig som at sejle rigtigt, bortset fra at det altså foregår på landjorden.

Det bliver spændende at se, om en tur i opti-simulatoren kan give klubbens ungdomsafdeling nye medlemmer med mod på at prøve “the real thing”.

Simulatoren har allerede været ude et par steder Jylland og på Fyn, men TORM JGP i Vallensbæk er premiere øst for Storebælt.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply