VSK deltager i kommunens Genåbningsfestival 24. august

By 19. august 2021Bestyrelsen

Vallensbæk Kommune fejrer genåbningen af kultur- og idrætslivet efter coronaen med en festival på Vallensbæk Havn kl. 10-14 tirsdag den 24. august. Festivalen er for alle og med fokus på generationsmødet.

Foruden VSK sørger foreningerne Vallensbæk Sportsdykker Klub, Ældre Sagen, Model Skibs Klubben og spejdergruppen Pilehavegruppen for sjove aktiviteter. Du kan f.eks. mærke bølgens brus på en sejltur, komme helt tæt på havets dyr ved at fange krabber eller filetere en fisk eller spille boldspil mod en ven.

Se det store program her…
Og du kan læse mere om arrangementet på kommunens hjemmeside…

VSK’s aktiviteter
Klubben står for to aktiviteter – den ene henvender sig til skolebørn på mellemtrinnet og den anden til voksne i alle aldre: Kajakpadling og mulighed for at prøve at sejle jolle for børnene og ture for sejl og motor for de ældre.

Det er Ungdom og klubbens gråsæler, som lægger tid og både til.

Print Friendly, PDF & Email