VSK’s turbåd ‘Krabben’ er til salg

By 30. oktober 2014november 24th, 2014Bestyrelsen

Krabben 1Klubbens højt elskede og meget benyttede turbåd, en Scampi 30, skal ud og arbejde i en ny familie eller klub.  Båden er klar til nye eventyr, dog skal motoren sandsynligvis skiftes, da den er defekt. Båden er vedligeholdt i hele den periode, klubben har haft båden, og komplet med alle sejl, spilerudstyr, inventar, hinder, og hvad der hører til en turbåd. Båden står på land og kan besigtiges i bunden og om læ. Rigning og mast er lagt i masteskur og pakket ned for vinteren. Båden har sejlet aktivt i klubbens sejlerskole indtil for 14 dage siden, hvor den blev rigget af for vinteren. Båden skal sælges nu, derfor den lave pris – 45.000 kr. – Se den også i Den Blå Avis Kom billigt på vandet i en utrolig velsejlende og rummelig båd. Med båden er følgende udstyr i brugbar stand: Storsejl, genua 1+2+3 samt spiler, stort cockpit, cockpitbord, sprayhood, bompresenning, stor stikkøje, godt kortbord og stort pantry med spritkomfur. Der er ny ferskvandstank. Midtskibs god spiseplads med mulighed for at omdannes til en dobbeltkøje i BB side. SB side kan omdannes til enkeltkøje. Søtoilet og håndvask, garderobeskab. I stævnen dejlig dobbelt køje. Der er masser af stuveplads under alle køjer samt god skabsindretning i hele båden. Alle søventiler er skiftet inden for de sidste 3 år. Nyere startbatteri samt forbrugsbatteri. GPS Furuno 30, VHF radio med DSC, log, lod, kompas.   Krabben 2 Krabben 3 Krabben 4 Krabben 5 Krabben 6 Krabben 7 Krabben 8 Krabben 9 Krabben 10

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply