Da klubhuset fyldte 40 år…

By 6. februar 2024februar 8th, 2024Bestyrelsen

Søndag den 4. februar afholdt klubben reception i anledning af, at det var 40 år siden, at klubhuset blev indviet.

Det var et stort antal medlemmer mødt frem for at fejre, heriblandt en stribe af tidligere klubformand. De blev underholdt af Holgers Brass Band, mens de fandt plads og nød et glas champagne.

Klubbens nuværende formand, Jens Klæbel, bød velkommen og overlod ordet til Vallensbæks borgmester Henrik Rasmussen. I sin tale – og lykønskning – talte Henrik Rasmussen bl.a. om det gode samarbejde mellem kommune, havn og klub, der har været i de mange år, siden VSK blev grundlagt i 1958.

Så overtog klubbens mangeårige medlem Erik Skipper Larsen pladsen foran skærmen og tog os på en odysse gennem klubhusets historie, helt fra det var et lille, aflagt pumpehus over et og siden flere skure og frem til indvielsen af den nuværende bygning den 4. februar 1984.

Det er en spændende fortælling, som du kan læse her…
Se den ledsagende præsentation her…

Bagefter var der lejlighed til at få lidt at spise og drikke – og især få en snak med gamle og nye klubkammerater.

Glimt fra dagen

Foto: Bjørck Jørgensen

Print Friendly, PDF & Email